O SzlakuO Szlaku AktualnościAktualności Zaplanuj wycieczkeZaplanuj wycieczkę Praktyczne informacjePraktyczne informacje Twoja przygodaTwoja przygoda MultimediaMultimedia BlogBlog Miejsca przyjazne rowerzystąMiejsca przyjazne

Wodospad 'Pod Mynaszką' Kacwin

_
<
Kategoria:
Miejsca o szczególnych walorach historycznych, kulturowych, przyrodniczych na szlaku i w okolicy

Opis

Wodospad na rzece Kacwinianka - znajduje się w centrum wsi, poniżej kościoła, na wysokości tartaku stojącego na prawym brzegu rzeki. Utworzony został na grubej ławicy piaskowca, jego wysokość wynosi około 7 m, a szerokość na 10 m. Wodospad różnie jest nazywany przez miejscową ludność. Związane to jest z gwarą spiską i tak wodospad nazywany jest – Pod Mynaszką, Młynarska Bania czy Mynarzko Bania. Wodospad jest obiektem chronionym od 1982 r., jako największy naturalny wodospad na Pogórzu Spiskim. Niestety dotarcie do niego jest bardzo utrudnione. Zbocza doliny są bardzo strome, zarośnięte krzakami i chaszczami. Przy wodospadzie od ponad 200 lat funkcjonował młyn - tartak. Obiekt napędzany był kołem wodnym, do którego wodę doprowadzano drewnianą rynną. Niestety obiekt został zniszczony podczas wielkiej powodzi w 1997 r.

Aktualności
Szkolenie on-line dla osób zarządzających obiektami, które uzyskały certyfikaty w ramach naboru do systemu Miejsc Przyjaznych na Szlaku wokół Tatr
W dniu 29.12.2020 r. zorganizowane zostało szkolenie on-line dla osób zarządzających obiektami, które uzyskały certyfikaty w ramach II naboru do systemu rekomendacji Miejsc Przyjaznych na Szlaku wokół Tatr.
Jedyna w swoim rodzaju instalacja na przejściu granicznym Chochołów – Sucha Hora
Na polsko-słowackiej granicy Chochołów-Sucha Hora bezpośrednio na ścieżce rowerowej Szlaku wokół Tatr, która przecina tę granicę (obok wiaty i miejsca odpoczynku dla rowerzystów) powstała specjalna instalacja podkreślająca, że właśnie tutaj, w tym miejscu Małopolski przekraczamy na rowerach granicę państwa.
Oznakowanie uzupełniające na Szlaku wokół Tatr!
W ramach realizowanego przez EUWT TATRY w 2020 r. działania wykonano oznakowanie uzupełniające na Szlaku wokół Tatr.
^