O SzlakuO Szlaku AktualnościAktualności Zaplanuj wycieczkeZaplanuj wycieczkę Praktyczne informacjePraktyczne informacje Twoja przygodaTwoja przygoda MultimediaMultimedia BlogBlog Miejsca przyjazne rowerzystąMiejsca przyjazne

Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu

_
<
Kategoria:
Miejsca o szczególnych walorach historycznych, kulturowych, przyrodniczych na szlaku i w okolicy
Telefon:
18 265 55 77
Adres:
34-471 Ludźmierz

Opis

Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Podhala w Ludźmierzu i Ogrody Różańcowe - kościół wybudowany pierwotnie z modrzewia przez Cystersów w 1238 r. W latach 1869 – 1877 drewniany kościół został rozebrany a na jego miejsce postawiono murowaną świątynię neogotycką. Do jego wnętrza przeniesiono ołtarz wraz z figurą Matki Boskiej Ludźmierskiej. Ciekawe zdarzenie miało miejsce w czasie koronacji figurki przez Kardynał Stefan Wyszyński w 1963 roku. Podczas uroczystości z ręki figury wypadło berło i zostało złapane w locie przez biskupa Karola Wojtyłę. To wydarzenie przyczyniło się do przekonania, że dzięki wstawiennictwu Matki Boskiej Ludźmierskiej – Gaździny Podhala, został on papieżem. W obrębie placów należących do kościoła wybudowano ogród różańcowy, który swym pięknem urzeka mieszkańców i odwiedzających.

Aktualności
Szkolenie on-line dla osób zarządzających obiektami, które uzyskały certyfikaty w ramach naboru do systemu Miejsc Przyjaznych na Szlaku wokół Tatr
W dniu 29.12.2020 r. zorganizowane zostało szkolenie on-line dla osób zarządzających obiektami, które uzyskały certyfikaty w ramach II naboru do systemu rekomendacji Miejsc Przyjaznych na Szlaku wokół Tatr.
Jedyna w swoim rodzaju instalacja na przejściu granicznym Chochołów – Sucha Hora
Na polsko-słowackiej granicy Chochołów-Sucha Hora bezpośrednio na ścieżce rowerowej Szlaku wokół Tatr, która przecina tę granicę (obok wiaty i miejsca odpoczynku dla rowerzystów) powstała specjalna instalacja podkreślająca, że właśnie tutaj, w tym miejscu Małopolski przekraczamy na rowerach granicę państwa.
Oznakowanie uzupełniające na Szlaku wokół Tatr!
W ramach realizowanego przez EUWT TATRY w 2020 r. działania wykonano oznakowanie uzupełniające na Szlaku wokół Tatr.
^