O SzlakuO Szlaku AktualnościAktualności Zaplanuj wycieczkeZaplanuj wycieczkę Praktyczne informacjePraktyczne informacje Twoja przygodaTwoja przygoda MultimediaMultimedia BlogBlog Miejsca przyjazne rowerzystąMiejsca przyjazne

Kościół św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu

_
<
Kategoria:
Miejsca o szczególnych walorach historycznych, kulturowych, przyrodniczych na szlaku i w okolicy
Adres:
św. Elżbiety 100, 34-442 Trybsz

Opis

Kościół św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu – zabytkowy drewniany kościółek z 1567 roku. Prawdziwa perła architektury sakralnej na Spiszu, którą warto odwiedzić będąc w pobliżu. Zachowała się w nim piękna polichromia z siedemnastego wieku (namalowana najprawdopodobniej w 1647 roku), przedstawiająca treści religijne w formie malowideł. Znajduje się tam również najstarsza zachowana panorama trzech szczytów Tatr (Płaczliwej Skały, Hawrania i Szczytu Lodowego), widzianych ze wzgórza ponad trybskim kościołem. Szczyty te stanowią tło dla sceny Sądu Ostatecznego. Inne malowidło przedstawia scenę Wniebowzięcia umiejscowionego nad rzeką przypominającą Dunajec i ruiny zamków po obu stronach rzeki – najprawdopodobniej są to: Zamek w Czorsztynie i Zamek Dunajec.

Aktualności
Szkolenie on-line dla osób zarządzających obiektami, które uzyskały certyfikaty w ramach naboru do systemu Miejsc Przyjaznych na Szlaku wokół Tatr
W dniu 29.12.2020 r. zorganizowane zostało szkolenie on-line dla osób zarządzających obiektami, które uzyskały certyfikaty w ramach II naboru do systemu rekomendacji Miejsc Przyjaznych na Szlaku wokół Tatr.
Jedyna w swoim rodzaju instalacja na przejściu granicznym Chochołów – Sucha Hora
Na polsko-słowackiej granicy Chochołów-Sucha Hora bezpośrednio na ścieżce rowerowej Szlaku wokół Tatr, która przecina tę granicę (obok wiaty i miejsca odpoczynku dla rowerzystów) powstała specjalna instalacja podkreślająca, że właśnie tutaj, w tym miejscu Małopolski przekraczamy na rowerach granicę państwa.
Oznakowanie uzupełniające na Szlaku wokół Tatr!
W ramach realizowanego przez EUWT TATRY w 2020 r. działania wykonano oznakowanie uzupełniające na Szlaku wokół Tatr.
^