O SzlakuO Szlaku AktualnościAktualności Zaplanuj wycieczkeZaplanuj wycieczkę Praktyczne informacjePraktyczne informacje Twoja przygodaTwoja przygoda MultimediaMultimedia BlogBlog Miejsca przyjazne rowerzystąMiejsca przyjazne

Kościół św. Stanisława we Frydmanie

_
<
Kategoria:
Miejsca o szczególnych walorach historycznych, kulturowych, przyrodniczych na szlaku i w okolicy
Telefon:
18 285 18 25
Adres:
Jana III Sobieskiego 32, 34-435 Frydman

Opis

Kościół św. Stanisława we Frydmanie – najstarszy kościół na polskim Podtatrzu, wielokrotnie rozbudowywany. Prezbiterium w kościele wykonano z piaskowca. Kościół wybudowano w stylu wczesnogotyckim – o czym świadczy klasyczne gotyckie krzyżowo-żebrowe sklepienie oraz fasady nawy podparte solidnymi jedno uskokowymi skarpami. Barokowy ołtarz główny poświęcono świętemu Stanisławowi Biskupowi, a w jego centralnej wnęce przedstawiona jest scena zabójstwa biskupa, która miała miejsce podczas mszy świętej w trakcie podniesienia Najświętszego Sakramentu. Warto zobaczyć tu przepiękną , przylegającą do nawy kościelnej od północy, ośmioboczną kaplicę Matki Bożej Karmelitańskiej dobudowaną w XVIII wieku, na której środku znajduje się dwustronny ołtarz z dwustronnym tabernakulum. Kaplica w ogólnym odczuciu odbiorcy, jest połączeniem stylu rokoko ze sztuką ludową. Jest to obowiązkowy punkt dla miłośników miejsc pięknych, choć mało znanych.

Aktualności
Szkolenie on-line dla osób zarządzających obiektami, które uzyskały certyfikaty w ramach naboru do systemu Miejsc Przyjaznych na Szlaku wokół Tatr
W dniu 29.12.2020 r. zorganizowane zostało szkolenie on-line dla osób zarządzających obiektami, które uzyskały certyfikaty w ramach II naboru do systemu rekomendacji Miejsc Przyjaznych na Szlaku wokół Tatr.
Jedyna w swoim rodzaju instalacja na przejściu granicznym Chochołów – Sucha Hora
Na polsko-słowackiej granicy Chochołów-Sucha Hora bezpośrednio na ścieżce rowerowej Szlaku wokół Tatr, która przecina tę granicę (obok wiaty i miejsca odpoczynku dla rowerzystów) powstała specjalna instalacja podkreślająca, że właśnie tutaj, w tym miejscu Małopolski przekraczamy na rowerach granicę państwa.
Oznakowanie uzupełniające na Szlaku wokół Tatr!
W ramach realizowanego przez EUWT TATRY w 2020 r. działania wykonano oznakowanie uzupełniające na Szlaku wokół Tatr.
^