O SzlakuO Szlaku AktualnościAktualności Zaplanuj wycieczkeZaplanuj wycieczkę Praktyczne informacjePraktyczne informacje Twoja przygodaTwoja przygoda MultimediaMultimedia BlogBlog Miejsca przyjazne rowerzystąMiejsca przyjazne

Thermal springs Kaďa - Liptovsky Jan

_
<
Kategoria:
Miejsca o szczególnych walorach historycznych, kulturowych, przyrodniczych na szlaku i w okolicy
Telefon:
+421 908 844 155
Adres:
032 03 Liptovský Ján, Słowacja

Opis

W słowackiej miejscowości Liptovský Ján (Liptowski Jan) znajduje się podobno 13 źródeł wody mineralnej. Pisał o nich już w 1549 r. słynny mineralog Juraj Werner. Najsłynniejszym z tutejszych źródeł termalnych jest Kaďa (Kadź) - mikrotermy, z których można skorzystać za darmo. Z miejscem tym wiąże się miejscowa legenda, która głosi, że kiedyś przechodził obok źródła pasterz ze stadem owiec. Jedna z owiec chorowała na świerzb i przez przypadek wpadła do wody termalnej. Ku zdziwieniu pasterza, po kilku dniach wyzdrowiała. Od tego czasu pasterz kapał w wodzie termalnej chore owce, które zawsze zdrowiały. Dzisiaj w źródełku zaleca się kąpiele przy schorzeniach żołądka, wątroby, skóry, przy problemach reumatycznych i ginekologicznych. Warto tu przybyć, gdyż to urocze miejsce na łonie natury ma do zaoferowania sporo przestrzeni dla rodzinnego odpoczynku. Zakaz wprowadzania psów. Nieopodal znajduje się też źródełko, z którego można sobie zaczerpnąć wody.

Aktualności
Szkolenie on-line dla osób zarządzających obiektami, które uzyskały certyfikaty w ramach naboru do systemu Miejsc Przyjaznych na Szlaku wokół Tatr
W dniu 29.12.2020 r. zorganizowane zostało szkolenie on-line dla osób zarządzających obiektami, które uzyskały certyfikaty w ramach II naboru do systemu rekomendacji Miejsc Przyjaznych na Szlaku wokół Tatr.
Jedyna w swoim rodzaju instalacja na przejściu granicznym Chochołów – Sucha Hora
Na polsko-słowackiej granicy Chochołów-Sucha Hora bezpośrednio na ścieżce rowerowej Szlaku wokół Tatr, która przecina tę granicę (obok wiaty i miejsca odpoczynku dla rowerzystów) powstała specjalna instalacja podkreślająca, że właśnie tutaj, w tym miejscu Małopolski przekraczamy na rowerach granicę państwa.
Oznakowanie uzupełniające na Szlaku wokół Tatr!
W ramach realizowanego przez EUWT TATRY w 2020 r. działania wykonano oznakowanie uzupełniające na Szlaku wokół Tatr.
^