O SzlakuO Szlaku AktualnościAktualności Zaplanuj wycieczkeZaplanuj wycieczkę Praktyczne informacjePraktyczne informacje Twoja przygodaTwoja przygoda MultimediaMultimedia BlogBlog Miejsca przyjazne rowerzystąMiejsca przyjazne

Chochołowsko-wierchowa z górskimi panoramami w gminie Czarny Dunajec


Udostępnij:
google plus mail

Galeria

Kategoria:
średnio-trudna
Dystans:
14 km
Miejsce startu:
Rozgałęzienie głównej trasy Szlaku w Starem Bystrem
Zakończenie trasy:
Chochołów
Rodzaj nawierzchni:
Asfaltowa ścieżka rowerowa
Żwirowa gruntowa ulepszona ścieżka rowerowa
Rodzinnie - rodzice mnie nie dogonią
Kocham przyrodę, żwir mi nie straszny
Lekki wycisk - czemu nie?!
Rower ma dość, ja jadę dalej!
Na rowerze crossowym
Na rowerze trekkingowym
Na rowerze górskim
Pogoda na trasie:
°C
Wiatr: km/h
Wilgotność:

Opis

Podróżując główną trasą Szlaku wokół Tatr od strony Nowego Targu po przejechaniu wsi Rogoźnik w Starem Bystrem, przed lasem Sośnina (8 km), dojeżdżamy do rozgałęzienia szlaku – skręcając w lewo można wjechać na trasę chochołowsko-wierchową prowadzącą do Chochołowa, która po 14,2 km łączy się z główną nitką szlaku nieopodal granicy polsko-słowackiej.

Trasa ta, mimo że zaliczona do „pętli” ma raczej charakter wariantu szlaku głównego, zarówno ze względu na przebieg jak i udostępniane wartości historyczno-kulturowe (zabudowa Chochołowa), krajobrazowo-widokowe (szerokie panoramiczne widoki wszystkich pasm górskich otaczających Podhale ze szczególnie znakomitą ekspozycją Tatr oraz Pogórza Gubałowskiego i Kotliny Orawsko-Nowotarskiej) oraz profil przebiegu bardzo korzystny dla ruchu rowerowego i narciarsko-biegowego. 

Trasa łagodnie pnie się do góry, prowadząc grzbietową drogą wśród pól, wznoszącą się nad doliną potoku Rogoźnik, w której leży wieś Stare Bystre. W połowie trasy chochołowsko-wierchowej łagodnym podjazdem osiągamy wypłaszczony szczyt Domańskiego Wierchu (748 m n.p.m.). Ciekawa jest przydrożna kapliczka, kolejna, którą mijamy, ale jeszcze ładniejszy jest widok. Panorama na północ obejmuje torfowiska Kotliny Orawsko-Nowotarskiej i wznoszącą się nad Orawą Babią Górę, Pasmo Podhalańskie i Gorce, a na południu Tatry wyłaniające się zza bliższych wyniesień Pasma Gubałowskiego. Podobne widoki będą nam towarzyszyć aż do Chochołowa. Za Domańskim Wierchem szlak krzyżuje się z lokalną drogą (Targową) prowadzącą z Czarnego Dunajca do Cichego i Starego Bystrego, która jest także alternatywnym połączeniem dla rowerzystów chcących dojechać do głównej trasy szlaku i na parking w Czarnym Dunajcu. Trasa chochołowsko-wierchowa prowadzi dalej grzbietową drogą na Zadki i do Boru, krzyżuje się z krótkim szlakiem łącznikowym prowadzącym do Cichego Dolnego i łączy z lokalną drogą z Chochołowa do Cichego, by po 500 metrach skręcić z niej w lewo. Przejeżdżamy obok cmentarza i kościoła św. Jacka, docierając do centrum Chochołowa. Warto zatrzymać się tutaj i zwiedzić wieś, słynną z dobrze zachowanej tradycyjnej, drewnianej zabudowy. Z centrum kierujemy się w stronę mostu na Dunajcu, przekraczamy rzekę i wjeżdżamy na tzw. drogę Borową, która prowadzi doliną Dunajca wprost na południe, włączając się do głównej nitki szlaku 500 m od granicy polsko-słowackiej.

Chochołów stanowi żywy skansen budownictwa regionalnego i unikatowy zabytek klasy zerowej, przyciągający rzesze turystów z całego świata. Tutejsze drewniane chałupy i zagrody góralskie, zbudowane w starym podhalańskim stylu, pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku i zostały uznane przez UNESCO zabytkami klasy „0”. Chochołów stanowi jeden z głównych ośrodków turystycznych w regionie przez dostęp do licznych miejsc noclegowych oraz do nowo powstających największych w Polsce „Term chochołowskich”, których otwarcie nastąpi w 2016 r. 
Ten odcinek trasy rowerowej obok walorów historyczno-kulturowych, posiada również niezwykłe walory krajobrazowo-widokowe (szerokie panoramiczne widoki wszystkich pasm górskich otaczających Podhale ze szczególnie znakomitą ekspozycją Tatr).

Cała trasa chochołowsko-wierchowa została wyposażona w oznakowanie kierunkowe oraz 5 tablic informacyjnych o Szlaku wokół Tatr i unikalnych walorach miejsc, przez które prowadzi ścieżka rowerowa

Aktualności
Szkolenie on-line dla osób zarządzających obiektami, które uzyskały certyfikaty w ramach naboru do systemu Miejsc Przyjaznych na Szlaku wokół Tatr
W dniu 29.12.2020 r. zorganizowane zostało szkolenie on-line dla osób zarządzających obiektami, które uzyskały certyfikaty w ramach II naboru do systemu rekomendacji Miejsc Przyjaznych na Szlaku wokół Tatr.
Jedyna w swoim rodzaju instalacja na przejściu granicznym Chochołów – Sucha Hora
Na polsko-słowackiej granicy Chochołów-Sucha Hora bezpośrednio na ścieżce rowerowej Szlaku wokół Tatr, która przecina tę granicę (obok wiaty i miejsca odpoczynku dla rowerzystów) powstała specjalna instalacja podkreślająca, że właśnie tutaj, w tym miejscu Małopolski przekraczamy na rowerach granicę państwa.
Oznakowanie uzupełniające na Szlaku wokół Tatr!
W ramach realizowanego przez EUWT TATRY w 2020 r. działania wykonano oznakowanie uzupełniające na Szlaku wokół Tatr.
^