O SzlakuO Szlaku AktualnościAktualności Zaplanuj wycieczkeZaplanuj wycieczkę Praktyczne informacjePraktyczne informacje Twoja przygodaTwoja przygoda MultimediaMultimedia BlogBlog Miejsca przyjazne rowerzystąMiejsca przyjazne

Pętla puścizn czarnodunajeckich - rowerem po torfowiskach


Udostępnij:
google plus mail

Galeria

Kategoria:
łatwa
Dystans:
8 km
Miejsce startu:
Czarny Dunajec - parking park&ride by bike przy Zespole Szkół ul. Jana Pawła II 144
Zakończenie trasy:
Czarny Dunajec
Rodzaj nawierzchni:
Żwirowa gruntowa ulepszona ścieżka rowerowa
Rodzinnie - z dziecięcym fotelikiem lub przyczepką
Rodzinnie - rodzice mnie nie dogonią
Kocham przyrodę, żwir mi nie straszny
Na rowerze crossowym
Na rowerze trekkingowym
Na rowerze górskim
Na rowerze z sakwami, przyczepką, fotelikiem
Pogoda na trasie:
°C
Wiatr: km/h
Wilgotność:

Opis

Pętla puścizn czarnodunajeckich to ciekawa trasa biegnąca przez unikatowe przyrodniczo tereny torfowisk czarnodunajeckich.

Z parkingu w Czarnym Dunajcu ruszamy ulicą Jana Pawła II w kierunku skrzyżowania z drogą 957 w prowadzącą do Jabłonki. Obok cmentarza skręcamy na utwardzoną ścieżkę wśród pól, która równolegle do szosy biegnie na północny-zachód. Po około 4 km docieramy do początku ścieżki przyrodniczej Torfowisko Baligówka. W tym miejscu warto zejść z roweru i odbyć godzinny spacer ścieżką edukacyjną. Na trasie znajduje się 13 tablic, które informują m.in. o historii powstania torfowisk i siedliskach przyrodniczych, a także o gatunkach roślin i zwierząt wyróżniających ten region na tle Karpat i całej Polski. Na początku ścieżki znajduje się bacówka Baligówka – jedna z bacówek szlaku Oscypkowego, gdzie można skosztować serów owczych – bundza i oscypka, a także napić się żentycy. Trasa puścizn od miejsca postojowego kieruje się ponownie w stronę drogi 957, którą należy przekroczyć. Kolejny odcinek szlaku biegnie przez las Baligówka. Po około 3 km odbija w lewo i łączy się z drogą chodnikową prowadzącą na parking w Czarnym Dunajcu.

Bezpośrednio w połowie pętli puścizn czarnodunajeckich w Baligówce znajduje się miejsce postojowe. Infrastruktura obejmuje zadaszoną wiatę z ławkami i stołem, drewniane ogrodzenie oraz stojaki na rowery. Ponadto w tym miejscu wykonana została duża drewniana tablica informacyjna z mapą przedstawiającą przebieg tras rowerowych wykonanych w ramach projektu. Miejsce postojowe daje możliwość odpoczynku, spożycia posiłku oraz pozostawienia na chwilę roweru, aby dalej pieszo istniejącą tam trasą edukacyjną zwiedzać unikalne torfowiska.

Trasa jest jedną z najpiękniejszych pętli dodatkowych zaplanowanych w ramach Szlaku wokół Tatr. Umożliwia podróżowanie po unikalnym obszarze, zapoznanie się ze strukturą torfowiska i procesem naturalnego odnowienia jego struktury.

Atrakcje na trasie
Aktualności
Szkolenie on-line dla osób zarządzających obiektami, które uzyskały certyfikaty w ramach naboru do systemu Miejsc Przyjaznych na Szlaku wokół Tatr
W dniu 29.12.2020 r. zorganizowane zostało szkolenie on-line dla osób zarządzających obiektami, które uzyskały certyfikaty w ramach II naboru do systemu rekomendacji Miejsc Przyjaznych na Szlaku wokół Tatr.
Jedyna w swoim rodzaju instalacja na przejściu granicznym Chochołów – Sucha Hora
Na polsko-słowackiej granicy Chochołów-Sucha Hora bezpośrednio na ścieżce rowerowej Szlaku wokół Tatr, która przecina tę granicę (obok wiaty i miejsca odpoczynku dla rowerzystów) powstała specjalna instalacja podkreślająca, że właśnie tutaj, w tym miejscu Małopolski przekraczamy na rowerach granicę państwa.
Oznakowanie uzupełniające na Szlaku wokół Tatr!
W ramach realizowanego przez EUWT TATRY w 2020 r. działania wykonano oznakowanie uzupełniające na Szlaku wokół Tatr.
^