Celem badania było oszacowanie liczby osób korzystających ze ścieżek rowerowych Szlaku wokół Tatr na terenie polskich gmin partnerskich.
Badanie przeprowadzone zostało w ramach zadania publicznego pn. "Rowerowa przygoda wokół Tatry" w sezonie rowerowym, tj. od 14.08.2020 r. do 31.08.2020 r. na ścieżkach rowerowych na terenie całego przebiegu Szlaku wokół Tatr w Małopolsce. W ramach badania wytypowano 7 stałych punktów pomiarowych. Łącznie zrealizowano ponad 40 godzin pomiarów. W każdym punkcie pomiarowym pomiary prowadzone były 6 razy: w wybranym dniu roboczym od poniedziałku do piątku oraz dodatkowo w wybrany dzień weekendu (sobota lub niedziela). Dodatkowo monitorowano ruch w trzech przedziałach czasowych: godz. 9.00-12.00, godz. 12.00-15.00, godz. 15.00-18.00. W przypadku załamania pogody pomiar powtarzano. Zakres badania ruchu turystycznego na Szlaku wokół Tatr i analiza wyników obejmowały:
-strukturę wieku użytkowników Szlaku,
-strukturę płci użytkowników,
-kształtowanie się ruchu rowerowego w poszczególnych dniach tygodnia, porach dnia,
-typ użytkowników,
-korzystanie ze ścieżek przez np. rolkarzy, biegaczy, itp.,
-wyposażenie jakim dysponują użytkownicy, czy są to rekreacyjni, czy profesjonalni, czy wybierający się na kilkudniowe wycieczki,
-ocenę tego, czy wzrost liczby ścieżek rowerowych wpływa na kształtowanie się liczby użytkowników.
W trakcie badania obserwowano dyweryfikację ruchu rowerowego w związku z powstaniem nowych odcinków ścieżek rowerowych: Velo Dunajec oraz ścieżki dookola Jeziora Czorszyńskiego. Warto również podkreslić zmianę struktury wieku - coraz więcej użytkowniców Szlaku wokól Tatr jest w starszym wieku oraz profesjonalizację ubioru i wyposażenia rowerzystów.
Ta analiza w porównaniu z wcześniejszymi badaniami pozwala ukierunkować dalszy rozwój Szlaku wokół Tatr i budowanej oferty dla turystów rowerowych i innych. Będzie również pomocna dla EUWT TATRY, ale także dla samorządów, organizacji turystycznych i przedsiębiorców lokalnych, działających w branżach związanych z turystyką.